Koberec si položte sami, ale čištění nechte na profesionálech


Položte si koberec sami

Položit koberec na podlahu zvládne při troše šikovnosti každý. Podstatné je, aby byla podlaha dobře vyrovnaná do roviny, a aby byla místnost zcela vyklizená. Poté koberec roztáhněte po celé ploše, aby se netemperoval na pokojovou teplotu, a po dvou hodinách jej začněte od jednoho roku pokládat. Provádějte to tak, že si ponechte kousek přečnívat ke stěně a technickým nožem jej přesně podle hrany podlahy a stěny zařezávejte, aby přesně kopíroval tvar místnosti. Na závěr si můžete vytvořit cca 7 cm vysoký sokl, který ze zbytku koberce nařežete, a přilepíte chemoprenem.

koberce na podlaze

Čištění nechte na odbornících

Pravděpodobně vás napadne, že klasický sáčkový vysavač, a dokonce i řada vysavačů na „mokrý způsob“ zanechává v kobercových vláknech zbytky znečištění, a že se tkanina na podlaze již nikdy nebude podobat té, co jste si první den přinesli z obchodu (nebo vám ji přivezla přepravní služba či stěhovací firma). Jde o to, že koberec, to je důmyslný systém tkaných vláken (strojně či ručně), a že je to vlastně textilie, položená na podlaze, která podléhá gravitačnímu působení. Ano, právě gravitace je ta síla, která způsobuje, že na podlahu dopadá vše, co poletuje vzduchem, a co se zrovna nepřichytí na stěnách a na jiných předmětech.

kobercová vlákna

Podlahová krytina je doslova jímačem prachu a nutí nás k pravidelnému úklidu – na koberci vysavačem, na dlažbě či linoleu nebo palubkách např. mokrým mopem. Ovšem u koberců je ve hře ještě něco jiného – je to textilie, a zjednodušíme-li pohled na věc, je to, jako kdybyste položili na podlahu třeba kalhoty, svetr nebo ponožky.

Kalhoty, svetry i ponožky pravidelně končí v koši na prádlo a poté v bubnu pračky nebo v nádobě na ruční praní. Zkrátka všechny oděvy musíte prát pravidelně, a kdybyste to neprováděli, jistě si umíte představit, co by to znamenalo – zanesená špína mezi textilními vlákny a hlavně zápach. No a to samé probíhá na podlaze – sice pomaleji a více skrytě, ale probíhá. Vysavač posbírá jen část nečistot a ten zbytek by se měl odstranit tak, jak to provádíte s prádlem v pračce – mokrou cestou a nějakým strojem, např. čištění koberců v Praze dobře hodnoceným systémem Rotovac.