Sport nebo bojová umění?


Aikidó
Vzniklo teprve ve 20. století, rovněž v Japonsku a považuje se za nejjemnější ze všech bojových umění. Nesoutěží se v něm a má především obranný charakter. Protivníkovy útoky se při aikidó odrážejí údery. Soupeře lze také znehybnit kruhovými pohyby, jejichž pomocí se pohybová energie, kterou vkládá do útoku, stane jeho nevýhodou.
kung-fu
Kendo
V této tradiční japonské formě šermu používají oba protivníci dřevěný meč zvaný šinai. Meč, tvořený bambusovými pruty svázanými navoskovaným provazem, nesmí být delší než 118 cm. Soupeři, japonsky kendoka, nosí ochrannou výstroj a mohou používat pouze omezené množství seků a výpadů, za něž získávají body.

Kung fu
V kung fu se používá celá škála akrobatických prvků, úderů a chvatů. Pochází z Číny a rozlišuje řadu stylů, které lze rozdělit do dvou základních skupin, na tzv. tvrdé a měkké. Měkké styly jsou založeny na technikách, které mají nasměrovat energii soupeřova útoku jinam, vyvést ho z rovnováhy nebo ho přivést na dosah útoku vlastního. Tvrdé styly pak zdůrazňují přímý útok se silnějšími údery a energičtějšími pohyby.
Legenda bojových umění: Bruce Lee (1940 – 1973), svůj charakteristický styl kung fu nakonec rozvinul ve svébytné pojetí tohoto sportu, které označovat jeet kune do neboli „styl zasahující pěsti“.
boxeři
Box
V 18. a 19. století byly oblíbenou lidovou zábavou pěstní souboje. Tento „sport“ prošel zásadní proměnou roku 1867, kdy markýz z Queensberry stanovil závazná pravidla, jimiž se box řídí dodnes.
Dnešní boxeři nosí vytvarované a vycpávkou vyztužené rukavice, chrániče chrupu a v amatérském boxu také přilby. Amatéři boxují na tři kola, jež nesmějí trvat déle než tři minuty. Profesionálové jich absolvují až dvanáct.
Legendy boxu:
Rocky Marciano (1923 – 1969), vybojoval korunu šampiona těžké váhy v roce 1952 a udržel si ji až do roku 1956, kdy zanechal aktivní činnosti. Statistika jeho profesionálních startů je zcela mimořádná: ve všech 49 zápasech zvítězil a 43 z nich ukončil knokautem.
rukavice na box
Muhammad Ali /Cassius Clay/ (1942 – 2016) – poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 1960, kdy se stal olympijským vítězem v polotěžké váze. Pak přestoupil k profesionálům a roku 1964 dobyl titul mistra světa v těžké váze.
Mike Tyson (1966), považován za jednoho z nejlepších boxerů těžké váhy vůbec.