Nejvěrnější psí společník z Japonska

Psí plemeno akita inu pochází z japonského ostrova Honšú. Jedná se o velkého psa s vyrovnanou a klidnou povahou, avšak se sklony k agresi. Proto – ačkoli se jedná o velmi učenlivé plemeno – si jejich výchova žádá spíše zkušeného chovatele, který si zvládne poradit s její tvrdohlavostí. Odměnou mu bude pak až neskutečná věrnost, kterou se toto plemeno vyznačuje.

akita-2534986_960_720

Štěně akita inu vypadá jako malý roztomilý chundelatý medvídek, se kterým má každý chuť se pomazlit. V neméně roztomilého psa poté také vyroste, ale pozor již se nebude jednat o mazlíčka, nýbrž o jedince zasluhujícího respekt. Výška v kohoutku dospělého jedince se pohybuje v rozmezí 61-67 centimetrů, má hrubou, rovnou a velmi hustou srst, jejíž barva může mít několik variant: červená, sezamová, žíhaná a bílá. Čistokrevná akita se vyznačuje zřetelným urajiro, což je uspořádání barevnosti v srsti – bílá srst na tvářích, hrudi, spodní straně trupu a na špičce ocasu. Co se týká hlavy, má středně dlouhou tlamu, silné zuby, široké čelo, malé oči a uši. Postavou má rovný hřbet, robustní tělo, silný hrudník a ocas zatočený nad hřbet. V průměru se dožívá 12 let.

akita-2534992_960_720

Když se řekne akita inu, mnohým se vybaví synonymum věrnost. Není tomu náhodou, vždyť existuje hned několik pravdivých příběhů, které toto potvrzují. Nejznámějším je ten, který byl i zfilmován. Jde o psa Hačika, který každý den doprovázel svého pána na vlakové nádraží, když šel do práce, a čekal na něj při návratu z ní. Jeho pániček ale náhle v práci zemřel, Hačika se ujali jeho příbuzní. Věrný Hačikó jim ale stále utíkal a vracel se do domu svého předchozího pána, než se ho nakonec ujal zahradník, který jej znal od štěněte. Celých 9 let chodila oddaná akita na nádraží čekat, kdy se konečně pán vrátí z práce domů.

A tak přestože se jedná o velmi svéhlavé plemeno, ke kterému je třeba přistupovat zodpovědně a s rozvahou, přece jen se její pořízení vyplatí. Oddaná bude totiž nejen svému pánovi, ale také jeho rodině. Platí totiž, že toto plemeno miluje děti, takže je bude bezmezně ochraňovat a přátelit s nimi. Navíc se hodí pro nesportovce, protože povahou se jedná o velmi líného psa.