Jsou Vaše děti „online“?

Sociální sítě shromažďují informace. Hodně informací. I takové, u kterých by vás nenapadlo, že by je někdo mohl zneužít. Lidé, potažmo děti, tráví na sociálních sítích i několik hodin denně. Ať už mluvíme o Facebooku, Instagramu, Twitteru, nebo například Snapchatu. Dospívající i děti zde sdílejí své fotky, pocity. Všechny sítě pečlivě zaznamenávají veškeré jejich konverzace i jednotlivé kroky v historii.
holčička, notebook
Kromě toho, že si na těchto sítích vytvářejí poměrně silnou závislost, tu máme i mnohem horší rizika. Na první pohled se může zdát, že sbírání „lajků“ za fotky či videa je zcela neškodné. Jenže děti právě v tomto mohou velmi rychle najít svůj vzor. Mluvíme třeba o natáčení se v nebezpečných situacích, nebo nahotě, která může úzce souviset s komunikací s pedofilem.
V neposlední řadě tu máme komunitu tzv. influencerů. Jedná se o veřejně známé osoby, (v mnoha případech také děti!), kteří na těchto sociálních platformách vystupují a mají ohromný vliv. Natáčejí videa s nejrůznější tématikou a děti v nich vidí své vzory, snaží se je napodobovat a velmi snadno se jimi nechají ovlivnit.
dívka, aplikace
Co tedy jako rodič můžete dělat?
Obecně platí, že čím mladší dítě, tím větší hrozí nebezpečí. Nemá cenu jim internet jako takový zakazovat, protože co je zakázané, to je žádané. Klíčová je v tomto případě KOMUNIKACE.
Dětem nedojde, že na sociálních sítích není soukromí. Mluvte s nimi o tom, aby nesdílely citlivá data, jako je jejich věk, adresa, mobilní telefon či osobní fotografie.
Odborníci dokonce radí, že by děti měly být důkladněji kontrolováni. Nemluvíme tu hned o tom, abyste si zjišťovali jejich přihlašovací údaje k jednotlivým sítím, ale zjistěte si jejich zájmy. Povídejte si se svými potomky, jaká videa je jim líbí, jaké sledují youtubery či jaké jsou jejich oblíbené instagramové profily. Případně si můžete založit svůj účet a díky tomu sledovat aktivitu svých dětí.
Rodiče v dnešní době nebezpečí online světa podceňují. Hovořte se svými dětmi, jaká všechna rizika tu na ně mohou čekat. Zajímejte se o vše, co váš potomek na internetu vyhledává a jaké informace o sobě sdílí.