Čištění párou v podobě vysavače

Jak již název tohoto přístroje napovídá, k úklidu používá horkou páru napomáhající nečistotám, aby se uvolnily a následně byly z povrchu spolu s přebytečnou vodou odsáty. Pro větší domácí úklid a čištění speciálních povrchů je tento typ úklidového pomocníka ideální. Jaké jsou jeho výhody proti klasickým vysavačům a jak jej vybrat?
kapky na okně
Parní vysavač je vysoce efektivní pomocník při úklidu. Účinně dezinfikuje plísně a bakterie a likviduje alergeny. Navíc se dostane i na nepřístupná místa, kde pomocí různé intenzity páry zlikviduje všechny nečistoty. Ke své práci potřebuje pouze vodu, což z něj dělá ekologicky šetrný přístroj. Má ale také své nevýhody, mezi nejvýraznějšími z nich jsou vysoká pořizovací cena a vysoká hmotnost přístroje. Nelze jej použít na všechny materiály, protože čistí za použití teploty až 100 °C, musí se proto při úklidu vyhýbat tepelně citlivým materiálům. Někdo může za nevýhodu považovat také nutnost doplňování vody a následné čekání, až se ohřeje.
Každý přístroj má dobu ohřevu vody jinou, zpravidla se liší dle objemu nádrží. Do 0,3 litrů se voda ohřeje do 15 s, při větším objemu je tomu samozřejmě naopak. Samotný ohřev ale celkovou rychlost úklidu neovlivňuje sám, důležitý je také tlak páry, který by pro pohodlné a účinné čištění měl dosahovat alespoň 5 barů.
pára – šedé pozadí
Doplňování vody může být důležitým parametrem při nižším objemu nádržky a větší plochy, kterou je potřeba čistit. Mechanické doplňování vody spočívá v tom, že se nádobka musí vyjmout a je proto potřeba na čas přerušit úklid a počkat na opětovné ohřátí dolité vody. U dvoukomorových parních vysavačů je možné průběžně vodu doplňovat, což je právě pro větší plochy výhodné. Voda se jednoduše po vypaření z jedné komory přečerpá do druhé a úklid tak není třeba přerušovat – do neohřívané komory lze vodu dolévat během úklidu.
Protože se tento přístroj dá použít na různé typy povrchů, je třeba také zohledňovat různé typy nástavců. Univerzální hadice , jak již její název napovídá, se hodí na všechny typy povrchů, také na čištění spár či matrací. Hubice na koberce umožňuje účinnější čistění koberců s dlouhým vláknem, parketová je zase při úklidu šetrnější k parketám.
parní vysavač
Přístroj může sloužit jako klasický vysavač nebo jako mop. Má dvě verze vysávání – suché a mokré. Suché vysávání znamená, že při úklidu se sice používá vody z nádržky, ale nedojde k namočení povrchu. Mokré vysávání povrch navlhčí, takže musí následně schnout. Používá se ho při čištění přilepených nečistot.