Úchvatné Tatry z druhé strany

Polsko jako země je pověstná svou nížinatou krajinou. Kdo někdy projel zemi od Baltu k českým hranicím, pak ví, že pohoří se táhnou skutečně jako pomyslná hranice mezi našimi zeměmi. Stejně tak to mají Poláci i s našimi východními sousedy. Zde je však krajina více zajímavá, nejedná se totiž o běžné hory, které známe i u nás, ale o Tatry, velehory, které bratrům Slovákům odjakživa trochu závidíme.
hory a jezero
Polské Tatry
Z polské strany se stále jedná o Tatranský národní park, tentokráte však o ten polský. Málo kdo zná více, než město Zakopane, a to mnohdy jen z vyprávění. Celá oblast polských Tater je úchvatná a nádherná, podobně jako ta slovenská.
Malé vesničky pod špičatými vrcholky hor a v nich řada hotelů, penzionů a tradiční polská pohostinnost, kultura a gastronomie. Stejně jako ve Vysokých Tatrách slovenských zde nalezneme termální prameny, které jsou využity v podobě lázní, thermalparků a léčivých bazénů. Výlety do Tater můžeme podniknout jak po svých, tak také pohodlnějším a rychlejším způsobem, tedy lanovkou. Málo, kdo ví, že nejvyšší horou polských Tater je hora Rysy, většina z nás ji zná ze slovenské strany, dostupná je však také z té polské. Je sice náročnější, a proto jištěna řetězy, pro milovníky vysokohorské turistiky však o to více lákavá a zajímavá.
Mezi skvosty polské tatranské krajiny patří také největší jezero Tater a to Mořské oko. Leží v nadmořské výšce 1395 metrů a vede kolem něj cesta právě na zmiňované Rysy. Je také dobře dostupné po asfaltové silnici, a tak i méně zdatný turista jej může navštívit. Průzračná voda a panoramata hor jsou doslova pastvou pro oči a balzámem na duši.
panorama hor
Centrum všeho dění
Samotné město Zakopane je centrem polských Vysokých Tater. V zimě jej okupují tisíce lyžařů, v létě je pak středobodem a jakousi vstupní cestou do těchto hor. Kromě toho je to velmi krásné město se skvostnými architektonickými unikáty, překrásnými vánočními trhy a spoustou jiných atrakcí. Jelikož jsou Vysoké Tatry v podstatě jediným pohořím tohoto typu na území Polska, jsou jasným cílem většiny obyvatel této země, kteří chtějí trávit svou dovolenou na horách. V sezóně je zde tedy mírně přelidněno, po ní je to však již mnohem lepší a přírodu si lze vychutnat v celé její kráse.
Kdo si doposud myslel, že Polsko nemá, co se hor týče, co nabídnout, pak je na velkém omylu a měl by se zajet do Vysokých Tater z polské strany co nejdříve podívat.