Hlídač miminka

Monitor dechu je dnes již součástí výbavičky pro většinu miminek. Rodiče tak mohou své miminko v klidu nechat spinkat v postýlce, aniž by se báli o jeho zdraví. Dokáže totiž odhalit selhání dechu, dušení nebo dávení během spánku, ale především syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS).
miminko na postýlce
Jak monitor dechu funguje
Funkci tohoto pomocníka si můžou maminky vyzkoušet již v porodnici. V současné době se jedná o standartní vybavení postýlek pro čerstvě narozená miminka.  V případě předčasně narozeních dětí, nebo dětí s nízkou porodní váhou je monitor dechu přímo lékaři doporučován k zakoupení domů.
Jedná se vlastně o detektor pohybu, který sleduje, zda jsou pohyby a dýchání miminka v normě.
novorozená holčička
Druhy monitorů
Deskový
Jedná se o tvrdou desku, která se dává miminku do postýlky pod matraci. Je velice citlivá a dokáže tak snímat pohyb i přes plochu dětské matrace. Vede od ní kabel, na jehož druhém konci je vyhodnocovací jednotka. Pokud je všechno v pořádku a nic se neděje, monitor bliká zeleně. V případě, že zaznamená nižší aktivitu, začne červeně blikat a především vydávat velice hlasitý zvuk. Pro miminko je tento druh pohodlný, protože o něm vůbec neví a neomezuje ho.
Pozor, může se vám ale stát, že monitor dechu spustí falešný poplach a vás to zbytečně vyděsí. To se většinou ale stává, pokud miminko začne plakat a vy ho chcete rychle utišit a vyndáte ho z postýlky bez toho, abyste monitor dechu vypli. Ten potom nezaznamená žádnou aktivitu a spustí hlasitý signál, že něco není v pořádku.
Důležitým upozorněním je také to, že deskový monitor se dá používat pouze v postýlce. Pokud vaše dítě spí s vámi v posteli, nedoporučuje se. Je totiž velice citlivý a snímal by i váš dech a pohyby a tím by bylo vše zkreslené.
Monitor dechu na plenku
Snímač i vyhodnocovací jednotka jsou zde v jednom a je tak kompaktnější a nemá žádné kabely. Jak je z názvu patrné, připevňuje se na plenku miminka, a to pomocí klipu. Jeho nevýhodou může být fakt, že dítěti může při spánku překážet. Naopak výhoda je, že vám nezabere moc místa a můžete ho tak s sebou vozit všude a používat kdekoliv, nejen v postýlce vašeho děťátka.