Být na chvíli princeznou nebo hospodyňkou

Děti jsou vynalézavé, hravé a mají neuvěřitelnou fantazii. Každá generace dětí to má o něco snadnější, protože množství hraček a možností jak a kde si hrát, neustále přibývá. Výroba hraček ušla dlouhou cestu a je neuvěřitelně zajímavé, jak se v průběhu let hračky vyvíjely. Není to zase tak dávno, co byly základní výbavou dětí figurky nahrubo vyřezané z lipového dřeva, vytvořené ze slámy a kousku provázku, z šustí, z kaštanů nebo ušité z kousku staré látky vycpané pilinami. A vždy to byla pro děti ta nejúžasnější věc na světě.

stan

A jak šel čas, hračky dostávaly jinou podobu, přišly panenky s porcelánovou hlavou, panenky z gumy a posléze z plastu. Místo náznaků vlasů vytvořených pouze barevným odlišením najednou panenky dostaly krásné vlasy a ty menší si už zasloužily své domečky. A jak bylo jednoduché si z pořádné pevné lepenkové krabice udělat dům, prostřihnout okna pověsit do nich kousek staré krajky, z malých krabiček a špalíčků dřeva udělat nábytek, oblepit jej barevným papírem. A jak šel čas, panenkám také přibyly místo nakreslených očí mnohem dokonalejší oči i s řasami a s mrkáním. A potom přišly i hotové domečky pro panenky.

Ale pořád to byl jen domek pro panenky a malá děvčata chtěla se svými hračkami sdílet svůj privátní prostor. Často se tak na venkově měnily v létě kupky sušícího se sena v malé paláce, kde spolu s dětskou fantazií bydlely různé pohádkové bytosti, nebo kde si děti hrály na zkušené hospodyňky.

stan1

Také stará deka a kus prádelní šňůry se proměňovaly v hrací stany které byly v dětských očích nejbohatší paláce, kde si princezna vybírala své nápadníky a holčičky si v takových improvizovaných stanech dokázaly hrát hodiny.

Dnes to mají děvčata snadnější. V sortimentu hračkářství je i velký výběr hracích stanů pro děti, které jsou nazdobené pro každou příležitost a svůj stan si mohou najít i budoucí nadějní kosmonauti nebo řidiči hasičského vozu. Pro nejmenší jsou i zábavné stany s tunelem nebo se zahrádkou. Tak mají děti postaráno o zábavu po celý rok, stan může snadno rozložený jak v pokoji, tak na zahradě.